MNSZ blog

Blog a Miskolci Nemzeti Színházról

   A színház világával való kapcsolatom még Egerben kezdődött, 1987-ben - amióta ott újra volt önálló társulat. Minden darabot láttam, volt, amit megnéztem huszon-valahányszor is. Színházi tárgyú írásaim, kritikáim a Heves Megyei Nap színházi mellékletében 1995-96-ban jelentek meg rendszeresen, de a melléklet megszűnése óta is előfordultak különböző lapokban, ma pedig internetes portálokon. És az is Egerben történt, hogy 2000 tavaszán a Piaf (a címszerepben fellépő művésznő ma már a Miskolci Nemzeti Színház tagja) egyik előadásának végén nagy meglepetésemre a színpadra szólítottak a darab szereplői, Örökös Néző címet kaptam tőlük. Természetesen nagyon meghatott, büszke voltam rá, s nem felejtem el máig sem, annál is inkább, hiszen ezt a címemet azóta is valamennyi direktor elismerte.
 Az évtizedekkel ezelőtt megszületett egri kötődés azonban nem akadályoz abban, hogy lássam és élvezzem, milyen nagyszerű dolgok születnek ma Miskolcon.
  Tisztelek mindenkit, akár színpadon van, akár a háttérben dolgozik a színház csodálatos világában. Magamat is erős szállal e világhoz tartozónak érzem.
 2010.04.05-én blogot indítottam: Színház Egerben (1884-től napjainkig)… és azon túl. Tíz éves születésnapját Lőkös Ildikó dramaturg köszöntötte - országos színházi portálon is.
 2014 óta volt miskolci rovata, 2021 végén ez önállósult, a régi cikkek egy részét átemeltem ide, az újak folyamatosan születnek.  Remélem, kiérdemli az Olvasó figyelmét! J.F.

 
Hírlevél
E-mail cím:

Feliratkozás
Leiratkozás
SúgóSúgó
 
a blog közösségi csatornái



 

 
Lezárt szavazások


 

 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
* Előadások 2020/21 & 2021/22-es évad, részletező

SELMECZI GYÖRGY-SZŐCS GÉZA: VERON - OPERA ŐSBEMUTATÓ

Kortárs opera

Bemutató: 2022. január 21., Nagyszínház / A beszámoló a 2022. február 8-i előadásról készült.

Selmeczi György operájának, a Veronnak ősbemutatójára került sor Miskolcon. Hunyadi Sándor: Bakaruhában című novellájából született a mű (az 1957-ben bemutatott azonos című film főszerepeit Darvas Iván és Bara Margit játszották). Az operaszínpadra alkalmazás Szőcs Géza ötlete volt, akiről az előadáshoz kapcsolódóan kiállítás is látható a színházban. A cselekmény nagyon rövid összefoglalója annyi, Kolozsvárott (egyébként Selmeczi György szülővárosában) találkozik egy költő, akit besoroztak katonának és egy tiszta lelkű kis cselédlány, akinek nem árulja el, ki ő valójában.

Fotók: Éder vera

A költő lelepleződik, a szerelmesek szakítanak. A
   város szemünk előtt megjelenő társadalmának képe túlmutat a szűken vett helyszínen, a korabeli, 20. század eleji magyar társadalmat reprezentálja. Jelen van egy történelmi szál is, az I. világháború történései.


 

   Gondolom, a még mindig fennálló járványhelyzet, plusz a műfaj, kortárs opera, együtt okolható azért, hogy nem volt telt ház, de a kis létszámúnak azért nem nevezhető közönség hosszasan ünnepelte a bár szomorú végű, de addig humorral (például a bábjátékos jelenet) sem adós előadást.
   Operáról lévén szó, a zene, amiről elsőnek beszélni kell. Nos, különböző stílusokat, katonazenét, dzsesszt, népzenét, hagyományos klasszikus operát idéző részek, kuplédallam, Bicska Maxi-parafrázis... Nagyszerűen teremt ez az eklektika varázslatos egységet.

  A szereplők az ének mellé színészileg is kitűnőre értékelhető alakításokat nyújtanak, fokról-fokra bontva ki személyiségüket (ebben nyilván a rendezőnek is nagy érdeme van)!
   Sohasem tűnik üresnek a színpad, köszönhetően az izgalmas világításnak (és vetítéseknek) és nem utolsó sorban a háttérben mozgatott alakoknak, annak ellenére, hogy díszlet és kellék csak minimálisan van. A jelmezek is alkalmazkodnak ehhez a minimalista stílushoz, színeikkel jellemezve is egyben viselőjüket.


  
   Szabó Máté rendezése nagy fokú tisztelettel és empátiával állította színpadra a Veront. A világítást már említettem, majdnem teljesen végig egyfajta sötétség uralkodik a színpadon, jelezve az első perctől, hogy mégiscsak szomorú, sötét ez a történet és éppen azokban a percekben vált ragyogó fényre, amikor kiderül az igazság. Zseniális az a megoldás, hogy - egy operában (!) - percekig tartó, vagy legalábbis a nézőnek szinte perceknek tűnő, valójában nyilván rövidebb, teljes csend a finálé. És egyetlen hang, pisszenés sem zavarja meg a csendet a nézőtérről. Igazság szerint ezt még követi egyetlen felzúgó-zokogó zenekari akkord, de az a megelőző csendet teszi még drámaibbá.

   Jó értelemben vett popularitása ennek az előadásnak – világos, könnyen érthető szerkezete, zenéje, rendezése – szerintem arra is alkalmassá tenné, hogy az operát nem kedvelőket, egyáltalán nem ismerőket közelebb csalogassa a műfajhoz.

A Veron együttműködésben került színre a Kolozsvári Magyar Operával.

 

Sándor: Haja Zsolt / Hámori Szabolcs
Veron: Covancinschi Yolanda / Kovács Csilla
Ezredes: Laborfalvi Soós Béla / Balla Sándor 
A felesége: Eperjesi Erika
  / Gáspárik Szilvia Klára
Piroska, a lányuk: Antal Lívia / Varga Andrea
Késes Laji, Utcai énekes, Javasasszony, Fotográfus, Paprika Jancsi: Herczenik Anna / Czvikker Lilla
Raszputyin: Kolozsi Balázs
Cár: Visnyiczki Bence
Vilmos császár: Lakai Róbert
V. György: Molnár istván
Ferenc József: Demeter Sándor
Altisztek: Kolozsi Balázs, Kriston M, Bárány Zsombor, Molnár István

Urak: Lakai Róbert, Bárány Zsombor, Molnár István, Demeter Sándor, Kolozsi Balázs
Hölgyek: Hasas Beatrix,
Kurucz Zsuzsa, Jambrik Boglárka, Vajda Éva, Pascsenko Okszana,
Zamatóczky Florianna

Közreműködik a Miskolci Nemzeti Színház Énekkara és Zenekara

Díszlettervező: Horesnyi Balázs
Jelmeztervező: Füzér Anni Jászai-díjas
Koreográfus: Kozma Attila
Grafikus: Radics Márton
Látványvetítés: Hajdufi Péter
Világítástervező: Katonka Zoltán
Dramaturg: Kenesey Judit
Zenei vezető: Cser Ádám
Karvezető: Pataki Gábor
Korrepetitor: Rákai András, Bódi Tamás
Ügyelő: Orehovszky Zsófia
Súgó: Reiter Krisztina
A rendező munkatársa: Csehi Rebeka e.h.
Rendezőasszisztens: Radnai Erika

Vezényel: Cser Ádám / Philippe de Chalendar

Rendező: Szabó Máté

 
Útmutatók


A KERESŐ
HASZNÁLATÁRÓL

 

 


ÚTMUTATÓ
A BLOGHOZ

 

 


MŰVELT ÚR
A SZÍNHÁZBAN

 


 
Menü
 
kommentek & Napló-archívum évenként
Friss hozzászólások
 
könyvajánló

 
hangos blog

A blog hangos szolgáltatása gyengénlátóknak.
Cikkek felolvasva!